U cijelosti prenosimo osvrt dr. art. Marka Šošića na pojam kulturnog turizma, a potaknut anketom na temu “Kulturni turizam Slavonije i Baranje 365”. Zahvaljujemo Šošiću na otvorenoj komunikaciji te ovim putem pozivamo i vas na dijalog i diskusiju o navedenoj temi.
«Ispunio sam vašu anketu na temu “Kulturnog turizma u Slavoniji i Baranji”, pa bih želio reći još nekoliko riječi koje u formi ankete nisam uspio. Hoće li vam ovo biti korisno za vaše istraživanje ili ne, ili za nešto drugo, ne znam, ali kao poticaj, nadam se da da.

Kao društvo u globalnom smislu, odmakli smo se tek malo od pojma turizma vezanog samo uz obalno područje. Suvremene aspiracije turističkih djelatnosti i turizma kao aktivno provedenog vremena izvan redovitog mjesta boravka moguće je tumačiti na puno načina. No, jasno je da se svaki “putnik-(ne)namjernik” želi dobro osjećati tamo gdje je došao, i ne samo biti pažen i mažen, nego i aktivno sudjelovati u ograničenom vremenu dok je turist. Jer čim se turist uplete u neki događaj, on prestaje biti samo vreća koja putuje, on je aktivni sudionik nekog vremena i prostora koji mu/joj je omogućio djelovanje.

Pitanja i ponuđeni odgovori u anketi se isprepliću, teško mi je bilo odabrati jedno, a da to pri tome ne utječe izravno i na ostale odgovore, jer moja vizija kulturnog turizma u SiB je holistička.
Kontinentalni turizam je barem kod nas u Hrvatskoj još uvijek u sjeni onog priobalnog s kojim se teško možemo i ne trebamo natjecati. Kontinentalni turizam bi trebao imati uporišta na području aktivne relaksacije cjelokupnog ljudskog bića, uključivanje u život zajednice koja bi – ako je to potrebno – i odglumila neki oblik idiličnog kontinentalnog (ovdje ću reći vrlo oprezno – ruralnog) življenja. Mislim da je ovo “dizajniranje” slobodnog vremena jako važno u današnje vrijeme, jer svi turisti danas imaju i koriste sredstva javnog komuniciranja i komentiranja, pa samim time postaju izravni čimbenici onoga što im je ponuđeno.

Beskrajna arheološka otkrića koja tek čekaju da se iskopaju iz slavonskoga mulja mogu biti magnet za sve koje zanima povijest – ovo naše područje je bogato svim mogućim slojevima, a čaroliju otkrivanja i priče koje oni nose tek treba osmisliti, siguran sam, velikom broju turista koji još ni ne znaju što ih zanima.

Ravničarski kraj idealan je za bicikliste svih mogućnosti, a kako sam se i sam uvjerio, malo je biciklističkih staza a puno više oznaka “biciklistički put”. Sve te staze bi trebalo blagosloviti punktovima gastronomskog tipa, i osmisliti da ne bude brige ako sam na punktu br. 4 popio baš malo previše Traminca, pa bih prenoćio…Ravnica i najveći horizont na svijetu prostor je i umjetničkog djelovanja, poput Slame, a čiji sam suosnivač i koja je zbog nekog razloga ostala neprepoznata kao savršen potencijal. Na ovom Festivalu sam upoznao ljude iz Rumunjske, Mađarske, Njemačke, Italije, Slovenije, Srbije, Bih, ……, koji su došli u sivo područje karte svijeta i bilo im je dobro!
Mislim da bez neke vrlo ozbiljne i stručne nakane, koja se mora čvrsto projicirati prema državnom vrhu, nije moguće napraviti ozbiljniji korak, unatoč pojedincima koji su izgorili već.
Traži se “shabby-chic”, traži se “organsko”, traži se čarolija nekog zaboravljenog vremena koje se ponovno može probuditi i izazvati osmijehe zadovoljstva.
Slavonija i Baranja divni su organski oblici s vrlo lošim vezivnim tkivom, pa na žalost sve propadne.
Sve dobro vam želim u vašem projektu i za nadolazeće blagdane!»
dr. art. Marko Šošić
Sve fotografije su vlasništvo Marka Šošića.